Novinky

Diskuse a rozhovory k výstavě

Podívejte se na zajímavé diskuse doplňující výstavu:
MM v kontextu zahraniční umělecké scény s historičkou umění Jitkou Šosovou
MM a středověk. Barva, tvar, symbol – s pedagogem a specialistou na křesťanskou ikonografii, prof. Janem Roytem
Umělecké dvojice v českém umění v 2. polovině 20. století – přednáška Moniky Švec Sybolové
MM očima jeho dcery, Evy Kosákové Medkové
MM a kritická reflexe jeho díly s Janem Skřivánkem

Zavřeno. Podívejte se ONLINE!

Výstava je vzhledem k opatřením vlády a výjimečnému stavu opět uzavřena. Bohužel se již nepodaří ji do konce ledna znovu otevřít. Můžete se ale podívat na komentované prohlídky sakrálních děl pro moravské kostely v Anežském klášteře od Moniky Švec Sybolové a zakázek pro ČSA ve Veletržním paláci s Michalem Novotným. Nejrozsáhlejší retrospektivní část ve Valdštejnské jízdárně bude následovat.

Mikuláš Medek – Nahý v trní

Dlouho očekávaná a několikrát odkládaná výstava ve třech objektech Národní galerie Praha bude otevřena od 11. září 2020. Snad se jí toto datum nestane osudným stejně jako newyorským dvojčatům, a podaří se jí zůstat tentokrát otevřena až do plánovaného konce 10. ledna 2021.

Hlavní část výstavy ve Valdštejnské jízdárně představí průřez Medkovou tvorbou napříč žánry a ve srovnání s autory, jimiž se inspiroval a se kterými se navzájem ovlivňovali.

Sakrální prostory Anežského kláštera budou hostit díla z moravských kostelů v Jedovnicích, Senetářově a Kotvrdovicích, ve Veletržním paláci pak jsou na ochozu Malé dvorany instalovány rozměrné  realizace pro Československé aerolinie.

To vše v inovativní instalaci Lukáše Machalického, s kurátory Lenkou Bydžovskou a Karlem Srpem.

Srdečně zveme.

Výstava v NG posunuta na září 2020

22. 5. 2020. Dnes měla začít výstava Nahý v trní v Národní galerii v Praze. V roce 2002 Medkovu výstavu v Rudolfinu předčasně ukončily povodně, letos zasáhl Covid. Otevření se tak přesouvá na září tohoto roku,  trvat by měla až do ledna 2021. I když, kdo ví…

Hommage à Mikuláš Medek

Galerie Zdeněk Sklenář – Schönkirchovský palác, 11. 9. – 12. 10. 2019

V srpnu 2019 uplynulo 45 let od smrti Mikuláše Medka. Toto výročí připomíná Galerie Zdeněk Sklenář komorní výstavou Medkovy převážně rané tvorby.

Více na https://www.zdeneksklenar.cz/vystavy/313-hommage–mikulas-medek

Výstava | Hommage à Mikuláš Medek (6.9. 19 14:36:24)

Druhý „modrý“ Medek

Obrazy Mikuláše Medka jsou veřejnosti známé především prostřednictvím jeho typických červených postav. V jeho díle jsou pouze dva obrazy, na kterých jsou z neznámého důvodu postavy modré. Oba byly až donedávna v zahraničí a známé jen z reprodukcí. Na jaře 2019 se do té doby ztracený obraz Akce II Vlna objevil na aukci na Floridě a stal se dosud nejdražším Medkovým dílem. O pár měsíců později byl ale tento rekord pokořen druhým modrým obrazem Akce I Vajíčko, dražitel za něj zaplatil 57 mil. korun. Nyní jsou tedy oba obrazy zpět v ČR a objeví se na plánované výstavě Mikuláše Medka v Národní galerii na jaře 2020.

Mikuláš Medek: Akce I (Vajíčko), 1955–56

ZTRACENÝ MEDEK SE Z FLORIDY VRÁTÍ ZPĚT DO ČR

Dosud ztracený Medkův obraz z roku 1956 Akce II Vlna byl v menší aukční síni na Floridě vydražen za rekordních 930 tis. dolarů. V 60. letech ho jeho majitelka odvezla do USA a od té doby o něm nebyly žádné zprávy. Nyní se vrací zpět do Čech do sbírky významného pražského galeristy. Česká veřejnost si jej bude moci prohlédnout v rámci dubnového Týdne umění v galerii Arthouse Hejtmánek.

Bližší informace k dražbě zde http://www.artplus.cz/en/aukcni-zpravodajstvi/1/medek-z-floridy  a http://www.artplus.cz/en/auction-news/1/medek-v-novem-aukcnim-rekorduAkce II Vlna

MEDEK V ROUDNICI PO 30 LETECH

V roce 1988 proběhla v Roudnické galerii retrospektivní výstava Mikuláše Medka, která se těšila velkému zájmu široké veřejnosti. Po třiceti letech se Galerie moderního umění rozhodla na přelomu roku uspořádat menší výstavu jako vzpomínku na tuto akci. Ukázalo se, že i po třech desetiletích je Medek stále aktuální pro širokou veřejnost, jak ukázala vysoká návštěvnost výstavy. Katalog byl rozebrán ještě před koncem výstavy, jeho digitální verze je ke stažení zde http://galerieroudnice.cz/Katalogy/WEB_katalog_MEDEK.pdf.

Výstava Mikuláše Medka v roce 1988 byla z důvodu odvedení pozornosti státní bezpečnosti doplněna o výstavu sukulentů.

Roudnická galerie v roce 2018

Více o výstavě a recenze z tisku zde http://galerieroudnice.cz/vystava-galerie-roudnice-mikulas-medek.html?rok=2018.

MONOGRAFIE

V současné době připravujeme k vydání velkou monografii Mikuláše Medka. Jejími autory jsou PhDr. Karel Srp a PhDr. Lenka Bydžovská, kniha vyjde u příležitosti výstavy v Národní galerii v roce 2020.

Součástí monografie bude i kompletní soupis autorova díla, který připravuje autorova dcera a vnučka. Soupis bude doplněn o dokumentární materiály, fotografie a literární texty.

Budeme velmi vděčni všem majitelům obrazů MM, když se nám ozvou a pomohou tak zaplnit některá dosud prázdná místa.

Děkujeme!

VÝSTAVA V NÁRODNÍ GALERII

Pro rok 2020 připravujeme velkou výstavu v Národní galerii v Praze.

Jejími kurátory budou autoři monografie, PhDr. Karel Srp a PhDr. Lenka Bydžovská.

Ústředním tématem výstavy budou jednak velké realizace pro moravské kostely (Jedovnice, Senetářov a Kotvrdovice) a Československé aerolinie (reprezentační prostory v Ruzyni, Košicích, Paříži, Damašku či v New Yorku), jednak začlenění Medkovy tvorby do světového kontextu a jeho srovnání s autory jako byl Paul Klee, Max Ernst, Yves Tanguy, Salvador Dalí, Bernard Buffet, Jean Dubuffet, Antoni Tapies a Alberto Burri či z českých autorů František Janoušek a Toyen, Zbyněk Sekal, Jan Koblasa a Aleš Veselý.

Zajímavou částí výstavy budou i intermediální polohy v Medkově tvorbě a přímé reakce literátů a hudebníků na Medkova díla.

Slavík k večeři v Galerii Gema

Až do Vánoc 2017 máte možnost vidět v Galerii Gema na Vinohradech část divadelní scény, kterou vytvořil Medek pro jednoaktovku Josefa Topola Slavík k večeři.
Rozměrné plátno bylo součástí scény pro jednoaktovku Josefa Topola Slavík k večeři s podtitulem Hra ve snu, realizovanou v roce 1967 Divadlem za branou (premiéra 22. 3. 1967), předcházela mu hra Václava Klimenta Klicpery Ptáčník. Obě hry režíroval Josef Topol, Medek spolu s architektem Josefem Wagnerem (1938-2016) navrhoval scénu. Černobílý motiv na čistě bílé scéně je zvětšený detail z Medkova obrazu Zobrazení pohledu na hladového svatého I z roku 1966. Topolovo absurdní drama nebylo kritikou dobře přijato a hra měla jen pár repríz. V roce 1972 byla činnost Divadla za branou komunistickou mocí ukončena a divadlo zrušeno. Při vyklízení prostoru kdosi z personálu zabalil do krabice zbytek ze scény ke Slavíkovi k večeři a odvezl ji k Josefu Topolovi, kde byla léta schována. Při přípravě výstavy v galerii Rudolfinum v roce 2002 si Josef Topol vzpomněl, že plátno doma má, našla se ale jen část (větší), která byla společností GEMA Art  restaurována a vystavena ve vstupní hale Rudolfina, v současné době je umístěna v depozitáři sbírek PPF, a.s. Druhá část se našla o pár let později, v roce 2017 byla restaurována a napnuta a nyní je ve sbírkách Galerie Gema. V současné době jsou tak obě části oddělené.
Více o výstavě zde http://www.gemagalerie.cz/cs/.